Władimir Putin wypuścił 500 lwów na ulice miast? Niecodzienny fake news

W mediach społecznościowych zaczęły krążyć grafiki, które sugerują, że Władimir Putin wypuścił 500 lwów na ulice rosyjskich miast, by mieszkańcy przestali wychodzić z domów w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to jednak informacja zmyślona. 

Niektóre wersje fałszywej wiadomości mówiły nawet o 800 zwierzętach, w tym lwach i tygrysach. Szczególnym zainteresowaniem informacja cieszyła się w Indiach, gdzie widok dzikich kotów w miastach nie jest niezwykły, przez co wiele osób łatwiej uwierzyło w daną treść.

Część zdjęć z lwem przedstawiano w towarzystwie belki informacyjnej, a inne bez niej. Sama belka pochodzi zaś ze strony Break Your Own News, na której można stworzyć satyryczną treść. Sposób ten często wykorzystywany jest w połączeniu ze zdjęciem ekranu monitora w celu stworzenia wrażenia, że pokazywano to w wiadomościach.

Jakie jest dokładne pochodzenie tego zdjęcia? Wsteczne wyszukiwanie fotografii wskazuje, że zdjęcie lwa o imieniu Columbus powstało dokładnie w 2016 roku na terenie Johannesburga w Republice Południowej Afryki. Zwierzę wykorzystano podczas nagrywania jednego z filmów.

Wykryte przez: Snopes
Źródło obrazu: TodayVideo/Twitter

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.