Wideo z momentu śmierci Kobe Bryanta. Czy jest prawdziwe?

W niedzielę doszło do katastrofy helikoptera, w którym znajdował się słynny koszykarz Kobe Bryant wraz ze swoją córką i kilkoma innymi osobami. W związku z wydarzeniem w sieci pojawiły się również nieprawdziwe wiadomości. Jedną z nich jest rzekome nagranie katastrofy.

Nagranie z rzekomego momentu katastrofy udostępniano na Facebook’u i Twitterze, zyskując przy tym udostępnienia liczone w tysiącach. Wideo miało pokazywać dokładny moment zdarzenia w Kalifornii wraz z tym, jak helikopter spadł z kilkuset metrów na ziemię i pochłonęły go płomienie.

Skąd zatem pochodzi nagranie? Film został nakręcony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w grudniu 2018 roku, kiedy to doszło do katastrofy śmigłowca w pobliżu góry Dżabal al-Dżajs – jednego z najwyższych szczytów w kraju. O zdarzeniu pisało większość arabskich mediów oraz m.in BBC.

W sieci można znaleźć inne autentyczne nagrania z miejsca zdarzenia (nie moment katastrofy) i na pierwszy rzut oka widać na nich, iż jest to zupełnie inne miejsce, niż na poprzednim filmie. Nie zyskało ono jednak tak dużej popularności, jak fałszywe nagranie, które nadal zdobywa kolejne polubienia i udostępnienia.

Wykryte przez: AFP Fact Check
Źródło zdjęcia: Keith Allison/Wikimedia Commons

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.