To nagranie nie dotyczy SARS-CoV-2! To nagranie z protestów

W sieci rozprzestrzenia się nagranie, na którym widać, jak policja atakuje pasażerów w metrze. Podpisy sugerują, że sprawa dotyczy koronawirusa i wyłapywania zakażonych osób. Jest to jednak nieprawda, gdyż film powstał znacznie wcześniej. 


Film zyskuje udostępnienia na platformach takich, jak Facebook, Twitter oraz YouTube. Nie ma jednak nic wspólnego z obecną sytuacją w Chinach. Niektórzy internauci od razu spostrzegli, iż dotyczy to zupełnie innej kwestii, na co wskazywały pewne charakterystyczne znaki.


Nagranie pochodzi w rzeczywistości z 2019 roku, kiedy to w Hongkongu doszło do fali protestów związanych z ogłoszeniem projektu ustawy, który pozwalałby na ekstradycję obywateli do Chin. Rozpoznać to można po tym, iż osoby w metrze wyposażone są w czarne maski, które były jednym z elementów charakterystycznych protestujących.

O tym, że nagranie nie dotyczy koronawirusa, można przekonać się również poprzez wyszukanie filmu na podstawie klatek. Kopie tego nagrania pochodzą m.in. z września 2019 roku, zatem niemożliwym byłoby powiązanie tego z SARS-CoV-2, gdyż jak wiadomo epidemia miała swój początek pod koniec 2019 roku.

Wykryte przez: weryfikuj.info
Źródło obrazu: AndreCalabrese/Youtube


Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.