Teorie spiskowe na temat 5G i koronawirusa niebezpieczne w skutkach

Teorie spiskowe, które łączą koronawirusa z technologią 5G, przeżywają prawdziwy rozkwit. Okazuje się, że prowadzą one do bardzo niebezpiecznych i nieuzasadnionych zachowań, co szczególnie dało się we znaki w Wielkiej Brytanii. 

Wiara w nieprawdziwe teorie sprawiła, iż w Wielkiej Brytanii doszło do celowego podpalenia masztów 5G w Birmingham w środkowej Anglii i Merseyside w Anglii Północnej. Brytyjskie władze podają, że zachowanie to mogło narazić ludzi na niebezpieczeństwo, gdyż z danej sieci korzystają służby ratunkowe i pracownicy służby zdrowia.

Czy technologia 5G powoduje koronawirusa?

Technologia 5G wcale nie powoduje zachorowań na daną chorobę, ponieważ rozwijano ją już wcześniej, zanim odnotowano przypadki koronawirusa, który pojawił się dopiero w listopadzie 2019 roku. Jednoznacznym dowodem jest jednak to, iż choroba powodowana jest przez wirusa, którego obecność może zostać potwierdzona w teście laboratoryjnym, a bardzo dużo przypadków notuje się tam, gdzie danej technologii najzwyczajniej nie ma – np. w Iranie, gdzie na dzień 05.04 odnotowano 58 tys. przypadków.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż nie ma żadnych jednoznacznych dowodów na to, by technologia 5G i częstotliwości, na których bazuje, oddziaływały niekorzystnie na ludzkie zdrowie. Posiada ona natomiast minusy w innych sferach niezwiązanych ze zdrowiem, np. może niekorzystnie oddziaływać na urządzenia służące do prognozowania pogody.

Źródło obrazu: TruthRaiderHQ/Twitter

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.