Te zdjęcia są przerobione. Osama Bin Laden nie był na imprezie z politykami

Zestawienie zdjęć przedstawiające Osamę Bin Ladena na imprezie z czołowymi amerykańskimi politykami rozpowszechnia się w sieci. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym zdjęciu lub w kontekście jest fałszem? Przedstawione na zdjęciach sytuacje nie miały miejsca w rzeczywistości, ponieważ wszystkie zostały poddane cyfrowej obróbce, w której dodano twarze oraz inne elementy wprowadzające w błąd. Obrazy rozpowszechniano szczególnie wśród osób zainteresowanych teoriami spiskowymi.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? Wszystkie trzy obrazy zostały zmanipulowane cyfrowo w celach humorystycznych. Zdjęcia z Condoleezzą Rice i Hilary Clinton powstały w 2007 roku – dwa w ramach humorystycznych konkursów na stronie freakingnews.com. Zdjęcie z Barackiem Obamą powstało w 2005 roku podczas wizyty na Hawajach – pierwotnie zamiast Osamy Bin Ladena była tam twarz Andre Wootena.

Przykładowy wpis, który zawiera fałsz:

Obrazy – jak sprawdzać samemu? 

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: Politifact (kliknij, by zobaczyć weryfikację)

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.