Szczepionki na SARS-CoV-2 nie ma. Mimo to pojawiają się teorie, że istnieje

Szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 nadal nie ma, jednak mimo to w sieci wciąż pojawiają się liczne teorie na temat tego, że takowa już istnieje. Jakie są tego przykłady? Skąd wzięły się pomysły, że szczepionkę już wynaleziono?


W sieci pojawiają się liczne teorie spiskowe, które sugerują, że szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2 wynaleziono znacznie wcześniej, a jej wprowadzenie to kwestia realizacji interesów dużych koncernów farmaceutycznych. To oczywiście nie ma nic wspólnego z prawdą, ponieważ w dalszym ciągu nie wynaleziono skutecznej szczepionki.

Przykłady szczepionek, które nie dotyczą SARS-CoV-2

W styczniu z SARS-CoV-2 powiązano szczepionkę na koronawirusa IBV (wirusa zakaźnego zapalenia oskrzeli kur), który dotyka różne gatunki ptactwa, a przede wszystkim kur. Już w lutym pojawiły się kolejne powiązania ze szczepionką na koronawirozę, jednak tu ponownie – choroba i istniejące szczepienia dotyczą psów i kotów. Ostatecznie w sieci nie zabrakło również wpisów, które sugerowały, że szczepionka na koronawirusy u bydła działałaby też u ludzi. Każda z wymienionych nie ma oczywiście nic wspólnego z SARS-CoV-2 i nie jest w stanie zapobiegać zakażeniu.

Dlaczego wiele osób zaczęło myśleć, że szczepionka istnieje?

Wczesne etapy epidemii charakteryzowały się dużym niezrozumieniem zjawiska, a w ogólnej świadomości społecznej nie istniało jeszcze pojęcie rodziny koronawirusów, które obejmują dużą grupę wirusów. Nieodpowiedni sposób informowania w przestrzeni medialnej, w której to koronawirus stał się pojęciem wymiennym z nazwą SARS-CoV-2 (także powodowaną przez niego chorobą – COVID-19), mógł sugerować ówcześnie, że koronawirus jest tylko jeden, a wzmianki o istniejących szczepionkach były dla wielu sugestią, że takowe na SARS-CoV-2 już istnieją.

Dział publicystyczny poświęcony jest publikacjom, w których autorzy mogą zamieszczać też swoje prywatne opinie. Bezstronne weryfikacje faktów pozbawione opinii zamieszczane są w pozostałych działach dostępnych na stronie.


Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.