Putin zaprzeczył popularnej teorii spiskowej, by używał sobowtórów

Od lat trwają różne spekulacje, a internet pełen jest teorii na temat tego, że Władimir Putin wykorzystuje sobowtóra lub sobowtóry. W tej sprawie wypowiedział się sam zainteresowany i jak sam przyznał, miał taką ofertę, choć nie skorzystał z niej. 

Porównania Władimira Putina na różnych zdjęciach z łatwością można znaleźć w sieci. Teorie jakoby ten korzystał z sobowtórów były potęgowane przez lata przez rosyjską prasę, jak i tą na całym świecie. Wielu uważa, że niedziwnym byłoby, gdyby tak wysoko postawiona osoba korzystała z tego rozwiązania.

Źródło: Wikimedia Commons

W czwartek podczas wywiadu z rosyjską agencją prasową TASS Władimir Putin sam wypowiedział się w sprawie. Jak podaje, nigdy nie korzystał z usług sobowtórów, jednak pomysł ten pojawił się w 2000 roku, kiedy to obawiano się o jego bezpieczeństwo w czasie wzmożonych akcji antyterrorystycznych w Rosji. Zgodnie z założeniem nieprawdziwy Putin miałby jeździć w miejsca najbardziej zagrożone.


Źródło: TASS

Źródło obrazu: Пресс-служба/Wikimedia Commons

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.