Policja na Ukrainie odrzuciła tarcze, ale było to kilka lat temu

Nagranie z ukraińską policją, która odrzuciła tarcze na znak solidarności z protestującymi, zyskało popularność w mediach społecznościowych. Czy nagranie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego nagrania? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym nagraniu lub w jego kontekście jest fałszem? Nagranie nie odnosi się do obecnych wydarzeń, a autorzy postów z nagraniem nie przedstawiali pełnego kontekstu wydarzenia, przez co wiele osób odniosło mylne wrażenie, iż dotyczy to protestów w czasie epidemii koronawirusa.

Jaka jest prawda na temat nagrania? Nagranie rzeczywiście powstało w Odessie na Ukrainie, jednak pochodzi z 2014 roku, w którym to ówczesna milicja opuściła tarcze w czasie zamieszek (nagranie dostępne tutaj). Nagranie nie ma nic wspólnego z protestami przedsiębiorców i innych grup społecznych w czasie epidemii, choć dochodzi do nich także na Ukrainie.

Przykładowe nagranie, które mogło wprowadzać w błąd:

Nagrania – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość nagrań w sieci możesz sprawdzić poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania nagrania”. W tym celu możesz wykonać zrzut ekranu (najlepiej z czytelną klatką nagrania), a następnie wyszukać obrazu w przy pomocy Google Grafika. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Nagranie zostało zweryfikowane przez: weryfikuj.info

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.