“Ostry cień mgły” na ostrzeżeniu dla kierowców to przerobione zdjęcie

Zdjęcie przedstawiające nietypowe ostrzeżenie dla kierowców z “ostrym cieniem mgły” zyskało dużą popularność. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym zdjęciu lub w kontekście jest fałszem? Widoczne na zdjęciu ostrzeżenie dla kierowców z “ostrym cieniem mgły” w nawiązaniu do rapu prezydenta Andrzeja Dudy w ramach #hot16challenge nigdy nie było widoczne na trasie w Gdańsku, ponieważ zostało zamanipulowane cyfrowo.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? W rozmowie z serwisem konkret24 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) potwierdził, że nigdy nie zamieszczono takiej informacji. Fałszywym źródeł było konto o bardzo zbliżonej do prawdziwej nazwy – Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Zdjęcie bez przeróbki zostało zamieszczone w 2015 roku przez stowarzyszenie Inteligentne Systemy Transportowe (pod adresem oryginalne zdjęcie). Informacja odnosiła się do możliwych tras.

Przykładowy wpis, który zawiera fałsz:

Obrazy – jak sprawdzać samemu? 

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: konkret24 (kliknij, by zobaczyć weryfikację)

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.