Odznaki i punkty za zgłaszanie fake newsów na Twitterze

Twitter rozpoczął testy nowego systemu oznaczania nieprawdziwych treści. Pełne działanie nowej funkcji nie jest jeszcze znane. Podobnie zresztą, jak termin wejścia w życie nowego rozwiązania, który początkowo ustalony miał być na 5 marca. 

Zgodnie z przewidywaniami nowa funkcja pozwoliłaby na oznaczanie nieprawdziwych treści pomarańczowym lub czerwonym kolorem, co zależne będzie od stopnia zniekształcenia przekazywanej informacji. Weryfikacją treści mają zająć się dziennikarze, ale funkcja zgłaszania będzie dostępna również dla samych użytkowników, którzy ocenią wpis w skali od 1 do 100.

Obecnie istnieje kilka wersji  demo systemu, a jedna z nich przewiduje zdobywanie punktów i odznaki społecznościowe za zgłaszanie nieprawdziwych treści. Istnieją jednak obawy, iż zgłaszanie zostanie wykorzystane przez użytkowników, którzy sami chcą wprowadzić w błąd innych.

Źródło: NBC News
Źródło obrazu: Edar/Pixabay

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.