Mężczyzna oszukał algorytm. Wygenerował sztuczny korek

W internetowych kręgach mawia się, że algorytmy nami manipulują. Przykład mężczyzny z Niemiec pokazuje jednak, że nie zawsze tak musi być. Do oszukania algorytmów Google Maps wystarczył jedynie wózek oraz 99 telefonów z nawigacją. 

Artysta Simon Weckert postanowił wystawić na próbę działanie Google Maps, tworząc sztuczny korek na ulicach Berlina. W tym celu wyposażył się w niewielki wózek i 99 telefonów z włączoną nawigacją, a następnie przeszedł się powoli jedną z ulic. Całość można zobaczyć na platformie YouTube.

 

Dzięki tej czynności można zmienić kolor zielonej ulicy na czerwony, co ma wpływ na świat fizyczny, gdyż wpłynie to na poruszanie się kierowców chcących uniknąć utknięcia w korku – czytamy w cytowanym tekście Moritza Alhertana stronie Simona Weckerta.

Bardo prawdopodobnym jest, że kolejne aktualizacje będą uwzględniać możliwość ”cyfrowego zablokowania” ulicy w ten sposób. W obecnej chwili wiele osób zastanawia się nad tym, jak można oddziaływać na inne sfery, gdyż od Google Maps uzależnionych jest także wiele innych aplikacji.

Źródło: simonweckert.com
Źródło obrazu: Simon Weckert/YouTube

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.