Mapy pokazują spalanie ciał w chińskich krematoriach? To fake news

Światowe media i portale społecznościowe obiegły zrzuty ekranu z popularnego serwisu pogodowego Windy, na których widoczny jest podwyższony poziom emisji dwutlenku siarki (SO2) wokół miasta Wuhan. Wielu autorów i internautów powiązało tę sprawę z masowym spalaniem ciał w krematoriach.

Serwis Windy oferuje możliwość przejrzenia wielu prognoz, w tym te związane z różnymi gazami cieplarnianymi. Zarzuty ekranu przedstawiające powietrze zanieczyszczone dużym stężeniem SO2 zostały powiązane ze spalaniem ciał zmarłych osób zarażonych koronawirusem. W towarzystwie tych twierdzeń pojawiały się także głosy za tym, iż jest to niezbyty dowód na manipulowanie liczbą osób zmarłych.

Podobne zrzuty ekranu ukazały się w wielu innych państwach, jednak nie odwzorowują one sytuacji związanej ze spalaniem ciał. W związku ze sprawą brytyjski portal fact-checkignowy Full Fact skierował pytanie do pracowników serwisu pogodowego, w którym udzielono informacji, iż mapy korzystają z systemu modelowania GEOS-5 NASA.

GEOS-5 opiera swoje prognozy na danych historycznych oraz na niektórych warunkach atmosferycznych (w szczególności wiatrów). Nie uwzględnia on natomiast zmian dziennych i nagłych, które prowadzone są na skutek działalności człowieka. Wykluczyć należy zatem teorie, iż emisja ukazuje spalanie w czasie rzeczywistym.

Jeśli są to prognozy, to skąd takie pomiary? Organizacja Demagog zauważa, iż w Wuhan mieści się kompleks hutniczy China Baouwu Group – jeden z największych gigantów produkcji stali. Spalanie dużej ilości paliw kopalnych w tym miejscu wpływa na prognozy dotyczące poziomu SO2.

Co z liczbą ofiar i manipulowaniem statystykami?

Oficjalne dane chińskiego rządu w kwestii zmarłych osób zarażonych koronawirusem pojawiają się codziennie. Liczba zgonów stale wzrasta i ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy statystyki odzwierciedlają cały problem, gdyż w przeszłości chińskie władze łapane były na różnych kłamstwach. Nie można jednak powiązać przedstawionej wyżej mapy z zaistniałą sytuacją, gdyż nie jest to jej odzwierciedlenie.

Wykryte przez: Full Fact, Demagog.org
Źródło obrazu: Windy.com

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.