Loty z Wuhan odbywają się pomimo zakazu?

Część użytkowników w mediach społecznościowych zaczęła sugerować, iż loty z Wuhan nadal się odbywają pomimo zamknięcia ruchu spowodowanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ile jest w tym prawdy? Może po prostu miały pozwolenie?

Od 23 stycznia godziny 10:00 czasu lokalnego obowiązuje wstrzymanie transportu publicznego i ruchu lotniczego w Wuhan – mieście, w którym zaczęła rozwijać się epidemia nowego koronawirusa. Wstrzymaniem objęte są lokalne i dalekobieżne autobusy, pociągi, metro, promy i lotnisko.  Część internautów, w tym reporter Josh Chin, zaczęła sugerować, że niektóre linie łamią zakaz i nadal odbywają powietrzne rejsy.

Informację udostępniono również w Polsce, jednak ile rzeczywiście jest w tym prawdy? Jeszcze przed wprowadzeniem wstrzymania ruchu wiadomym było, iż część lotów odbędzie się zgodnie z planem (w szczególności krajowe i te we wczesnych godzinach od zamknięcia). Ponadto, wiele ze startujących maszyn w późniejszych godzinach była pusta (bez pasażerów).

Wykryte przez: weryfikuj.info
Źródło obrazu: CNA/YouTube

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.