Jeleń wdarł się do kościoła dzięki kwarantannie? To fake news

W sieci pojawiają się liczne przypadki doniesień o tym, że natura wraca do życia, co ma związek z mniejszą aktywnością ludzi z powodu epidemii koronawiursa. Jedno z nagrań wskazało błędnie, że do włoskiego kościoła wdarł się jeleń. 

Nagranie jelenia można znaleźć w mediach społecznościowych, choć przebiło się ono do niektórych zagranicznych portali. Liczne podpisy sugerują, że cała sprawa ma związek z koronawirusem i kwarantanną, która została wprowadzona we Włoszech.

Wsteczne wyszukiwanie filmu na podstawie jego klatek wskazuje jednak, że nagranie nie ma związku z koronawirusem i Włochami. Mało tego, film wcale nie przedstawia zdezorientowanego jelenia, który przez pomyłkę wszedł na teren kościoła. Sceny pochodzą w rzeczywistości z 2014 roku.

Dokładnie w lipcu 2014 roku na terenie francuskiego kościoła Saint-Eustache nagrano film artystyczny pt. “Furtherance” autorstwa Leonory Hamill. Materiały ze zdarzenia można znaleźć m.in. na YouTube oraz na stronie kościoła, który bardzo często wykorzystywany jest przez artystów.

 

Ostatnio bardzo głośną sprawą było “odżycie” kanałów weneckich, dzięki mniejszej aktywności człowieka. Okazało się, że nagrania i zdjęcia mają inny kontekst lub nie są tak nadzwyczajne, jak opisywano je początkowo w sieci. Więcej na ten temat w artykule w artykule pt. “Delfiny, łabędzie itd. Czy Wenecja naprawdę odżywa przez koronawirusa?“.

Wykryte przez: weryfikuj.info
Źródło obrazu: Starman/Twitter

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.