Które zwierzęta są podatne na COVID-19?

Cały czas trwają badania nad tym, jakie zwierzęta mogą przenosić lub zachorować na COVID-19. Pewnych odpowiedzi mogą udzielać badania chińskich naukowców ze State Key Laboratory of Veterinary Biotechnology i innych instytucji badawczych, które odnoszą się do zwierząt przebywających w otoczeniu człowieka.  

UWAGA! Na wstępie zaznaczyć należy, iż badania nie podlegały jeszcze naukowej recenzji. Dostarczają jedynie orientacyjnych informacji na temat SARS-CoV-2 w odniesieniu do zwierząt, które przebywają w bliskim otoczeniu człowieka. Zaprezentowane informacje nie oznaczają, że dane zwierzęta mogą stać się źródłem zakażeń, a tym samym przenosić dalej chorobę.

Jakie zwierzęta mogą zostać zakażone?

Badanie wykazało, że na namnażanie koronawirusa SARS-CoV-2 nie są podatne psy, świnie, kurczaki i kaczki. Podatność odnotowano natomiast u kotów oraz fretek (u fretek najwyższą), choć zakażenie nie jest równoznaczne z możliwością transmisji na kolejne zwierzęta lub na ludzi. Ponadto, u danych zwierząt występować mogą różne objawy o szerokim spektrum skutków.

Przypadek dużych kotów z zoo w Nowym Jorku

Kilka dni temu zoo w Nowym Jorku informowało, iż kilka dużych kotów zostało zakażonych koronawiusem po kontakcie z zakażonym opiekunem. U zwierząt nie zanotowano żadnych poważnych objawów, a jedynie suchy kaszel i nieznaczny spadek apetytu, które zgodnie z oczekiwaniami mają ustąpić w najbliższych dniach.

Nie ma dowodów na to, że zwierzęta odgrywają rolę w przenoszeniu COVID-19 na ludzi innych niż pierwsze wydarzenie na rynku Wuhan, ani nie ma dowodów na to, że jakakolwiek osoba została zarażona COVID-19 w Stanach Zjednoczonych przez zwierzęta, w tym przez zwierzęta domowe psy lub koty – podaje zoo w Nowym Jorku.

Potrzebne są dalsze testy

Pełne potwierdzenie wymaga dalszych testów, a właściciele zwierząt nie powinni być zaniepokojeni. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jedynie standardowe środki ostrożności takie, jak unikanie nadmiernego i zbyt intensywnego kontaktu ze zwierzętami oraz mycie rąk po ewentualnym kontakcie z nimi.

Źródło: WCS, bioRxiv
Źródło obrazu: Pixinio

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.