Jakie działania mogą mieć największe znaczenie w walce z epidemią?

W przestrzeni publicznej pojawiają się liczne pytania o to, co może mieć największy wpływ na szybkość zażegnywania epidemii. W jaki sposób muszą być prowadzone działania państw? Odpowiedzi na dane pytanie znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Pytanie: Co ma wpływ – a dokładnie jego działania podejmowane przez państwa – na szybkość zażegnywania epidemii?

New England Complex Systems Institute (NECSI)

Jak wskazuje NECSI, najskuteczniejsze działania podejmowane w państwach to izolacja chorych z dala od reszty domowników, surowe ograniczenia podróży, duża ilość testów, maseczki dla każdego, wprowadzenie obowiązku utrzymywania dystansu. Kluczowe znaczenie według instytut badawczego mają także wczesne podjęcie działań oraz zniesienie obostrzeń w odpowiednim momencie. Stosowanie półśrodków najprawdopodobniej nie będzie wystarczające.

End Coronavirus – projekt NECSI

Na stronie endcoronavirus.org prezentowane jest aktualizowane zestawienie państw, które skutecznie ograniczyły zachorowania, są bliskie tego celu oraz te, w których niezbędne są dalsze działania. Państwa, które “pokonały” epidemię” na dzień (0.7.05.2020) to m.in. Australia, Norwegia, Islandia, Estonia. Z kolei te, w których epidemia nie wygasa w oczekiwanym stopniu to m.in. Polska, Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania (pełne zestawienie na przywołanej stronie).

Wnioski: W zestawieniu zawarte są ogólne wskazówki, które pozwalają na skuteczne ograniczenie kolejnych zachorowań w najkrótszym czasie. Pozostałe wątpliwości tłumaczy NECSI na stronie projektu.

Pamiętaj, że… wiele weryfikacji uniemożliwia 100-procentowo obiektywne podejście. Przedstawione stanowiska nie odzwierciedlają zdania redakcji oraz poszczególnych redaktorów. Prezentują one materiał poglądowy pochodzący z oficjalnych źródeł umożliwiających ocenę według własnego uznania. Zachęcamy do tego, by wiadomości sprawdzać samodzielnie oraz korzystać z rzetelnych i wartościowych źródeł.

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.