Jak sprawdzać wiadomości?

Sprawdzanie wiadomości to nierzadko bardzo czasochłonne zajęcie, jednak każdy zainteresowany może dokonać tego sam przy pomocy prostych wskazówek. Dane wskazówki działają w przeważającej części przypadków, choć nie zawsze gwarantują one sukces. 


Sprawdzenie autora

Jeśli nie masz pewności… sprawdzaj czy w danym artykule widnieje imię i nazwisko autora (wartościowy będzie także jego opis). Jeśli dany tekst nie ma autora, to powinno to wzbudzić twoją czujność. Warto upewnić się także, czy dany autor w ogóle istnieje, ponieważ w przypadku wielu oszustw stosuje się fikcyjne nazwiska.

Oficjalne źródła

Jeśli nie masz pewności… korzystaj z oficjalnych źródeł, a w razie wątpliwości zwróć się z pytaniem do odpowiednich organizacji i instytucji, które powinny udzielić ci odpowiedniego komentarza.  Zwracaj uwagę na to, czy treści zawarte w sieci zawierają odwołania do takich źródeł, w tym instytucji, agencji prasowych, ośrodków badawczych oraz urzędów statystycznych.

Rozpoznawanie botów

Jeśli nie masz pewności… sprawdzaj czy dany użytkownik jest “realną osobą”. W tym celu można przyjrzeć się regularności i częstotliwości publikacji podejrzanego konta w sieci lub zwrócić uwagę na takie kwestie, jak nazwa użytkownika oraz jego zdjęcie (mogło zostać skradzione). W sieci istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają automatyczne sprawdzanie, np. Botometr, sprawdzający autentyczność kont na Twitterze.