Fake news na temat podręczników szkolnych

Na Twitterze pojawiła się grafika, która przedstawia stronę z podręcznika dla uczniów. Szybko okazało się, że jest to przerobione zdjęcie, a na nim widoczne były hasła takie, jak ”mój tata płaci alimenty, żeby mama miała pieniądze” lub ”moja mama powiedziała, że zniszczy tatę”. 

Wielu internautów zwróciło uwagę na fakt, iż grafika jest przerobiona. Pierwotny autor posta nie usunął jej jednak ze swojego profilu, a kolejne kopie rozpowszechniły się w mediach społecznościowych, zyskując przy tym spory zasięg. W kolejnym wpisie dodał natomoast, że jest to ”ponoć fejk”.

Oryginał można znaleźć w podręczniku dla pierwszoklasistów pt. „Nasz elementarz” i zawarte w nim treści dotyczą zupełnie innych kwestii. Mowa jest tam o umiejętnościach, które nabyły dzieci w czasie swojej edukacji oraz pytanie na temat tego, czego dzieci chciałyby się nauczyć w przyszłości.

Podręcznik powstał w 2014 roku, a jego darmową wersję do pobrania można znaleźć na kilku stronach udostępniających materiały edukacyjne oraz na stronie Ministerstwa Edukacji. Obecnie jednak nie jest on podręcznikiem, który obowiązuje w szkołach podstawowych.

Wykryte przez: konkret24
Źródło obrazu: MBalawelder/Twitter

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.