Facebook będzie ostrzegać osoby, które zareagowały na fałszywe treści

Facebook ogłosił w czwartek, że każda osoba, która zareagowała, skomentowała lub udostępniła post z fałszywą treścią na temat koronawirusa będzie ostrzegana przy użyciu specjalnego kanału informacyjnego, który zacznie być wyświetlany w najbliższych dniach.

Zaczniemy pokazywać wiadomości w kanale newsów osobom, które polubiły, zareagowały lub skomentowały szkodliwe informacje dotyczące COVID-19. Dzięki tym wiadomościom ludzie poznają mity o COVID-19, które zostały obalone przez WHO, w tym z tymi, które już usunęliśmy z naszej platformy, aby nie doprowadziły do bezpośredniej szkody fizycznej – podaje Facebook.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wiadomości na Facebooku nie sprawdza algorytm. Facebook współpracuje z 60 niezależnymi organizacjami na całym świecie, które dokonują obiektywnej weryfikacji faktów w różnych językach. Treść oceniona jako fałszywa jest oznaczana.

Na przykład w marcu wyświetlaliśmy ostrzeżenia o około 40 milionach postów związanych z COVID-19 na Facebooku, w oparciu o około 4000 artykułów od naszych niezależnych partnerów sprawdzających fakty. Gdy ludzie zobaczyli te etykiety ostrzegawcze, w 95% przypadków nie oglądali danej treści – tłumaczy Facebook.

Źródło: Facebook
Źródło obrazu: Stock Catalog/Flickr

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.