Dzieci w Afryce wcale nie zmarły przez szczepionkę na koronawirusa

Wpisy w mediach społecznościowych na świecie prezentowały informację o grupie dzieci z Senegalu, które zmarły na skutek szczepionki przeciw COVID-19. Sprawą zainteresowała się strona fact-checkingowa AFP Fact Check  agencji Agence France Presse. 

Analiza dokonana przez AFP Fact Check wskazuje, że siedmioro dzieci w Senegalu wcale nie umarło z powodu szczepionki na koronawirusa. Minister zdrowia Senegalu wskazała w rozmowie z redakcją, iż w Dakarze nad stworzeniem i certyfikacją szczepionki pracuje zespół lekarzy zgodnie z procedurą.

Fałszywa historia powstała w wyniku zamieszania na jednej z ulic w Senegalu. Pewna kobieta, słysząc hasło “koronawirus”, pomyślała iż domokrążca z kosmetykami posiada szczepionkę i będzie przymusowo szczepić ludzi, gdyż wypowiedział on żart na ten temat. W wyniku wywołanej paniki na miejscu zgromadził się tłum, który nagrał miejsce zdarzenia. Na miejscu nie było jednak żadnych ofiar, a historia została zmyślona później przez internautów.

WAŻNE! Obecnie nie istnieje żadna szczepionka przeciwdziałająca chorobie COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SRAS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaznacza na swojej stronie internetowej, iż możliwe leki i szczepionki testowane są w ramach prób klinicznych w różnych państwach.

Wykryte przez: AFP Fact Check
Źródło obrazu: SeneWeb/YouTube

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.