Dlaczego dzieci w wieku do 4 lat nie powinny nosić masek?

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych, a z obowiązku zwolnione są określone grupy osób – mowa tu m.in. o dzieciach do 4 roku życia. Dlaczego rodzice nie powinni zakrywać im twarzy maseczkami lub na inne sposoby?

Największy problem dotyczy bezpieczeństwa dzieci do 2 roku życia, które ze względu na rozmiary swojego układu oddechowego mogłyby mieć problem z oddychaniem po zasłonięciu dróg oddechowych. Zagrożeniem może być także trudność w samodzielnym zdjęciu maski lub innego zakrycia w razie potrzeby dziecka.

– Używanie maski u niemowlęcia może zwiększyć ryzyko uduszenia –  tłumaczy dr Jamie Macklin, pediatra w Nationwide Children’s Hospital w Columbus. Z kolei Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaznacza, że dzieci mogą najzwyczajniej nie tolerować czegoś na swojej twarzy, przez co np. częściej będą ją dotykać, a to nie ograniczy rozprzestrzeniania choroby.

Dlaczego w Polsce dotyczy to dzieci do 4 lat?

Prawodawcy powołują się na stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii, który ze względu na obawy o bezpieczeństwo dzieci zalecił ustalenie wspomnianego progu wiekowego. Starsze dzieci w myśl obowiązujących przepisów powinny zakrywać twarz, jednak zaleca się by, wskazać im, jak prawidłowo to robić.

Źródło: AJC, gov.pl
Źródło obrazu: FreePhotos/Pixabay

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.