Czy zamiast papieża wyświetlono hologram? Nie, to fake news!

Na całym świecie pojawiają się plotki, iż zamiast papieża w oknie górującym nad placem Pałacu Apostolskiego w Watykanie wyświetlono hologram. Niektórzy potraktowali to jako żart, jednak wiele osób uwierzyło w bardzo nietypowy przypadek. 

W sieci pojawiło się wiele kopii nagrania, które dotarły również do polskich internautów. Jeden z polskich portali – innemedium.pl – wysunął nawet fałszywą teorię, w myśl której papież Franciszek umarł przez zachorowanie na chorobę COVID-19, a zastąpiła go cyfrowo wygenerowana wersja.

Papież nie jest żadnym hologramem

Nietypowe zniknięcie papieża dotyczy tylko jednego nagrania, zaś wszystkie inne, które powstały w tym samym czasie, nie pokazują żadnego nietypowego przypadku. Powodem pozornie niewytłumaczalnego zjawiska jest fakt, iż jedna z transmisji prowadzona była pod innym kątem, przez co powstał efekt zniknięcia, gdy papież wyszedł ze światła dziennego.

Nagranie ze “zniknięciem” – podpisane jest błędnie

Nagranie bez “zniknięcia” – nagranie z tego samego dnia z innego kąta

Wykryte przez: weryfikuj.info
Źródło obrazu: High Contrast/Wikimedia Commons

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.