Czy to zdjęcie przedstawia lwy na rosyjskich ulicach?

Zdjęcie opisywane jako widok na rosyjskich ulicach zyskało dużo popularność w mediach społecznościowych. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym zdjęciu lub jego kontekście jest fałszem? Zdjęcie wcale nie przedstawia lwów w Rosji, które miały pilnować ulic, by mieszkańcy nie wychodzili na ulicę w związku z koronawiursem SARS-CoV-2.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? Zdjęcie lwa o imieniu Columbus powstało dokładnie w 2016 roku na terenie Johannesburga w Republice Południowej Afryki. Zwierzę wykorzystano podczas nagrywania jednego z filmów.

Obrazy – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: Snopes

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.