Czy to zdjęcie przedstawia zmarłego Kim Dzong Una?

Zdjęcie, które miało przedstawiać rzekomo Kim Dzong Una w trumnie, zyskało dużą popularność w mediach społecznościowych. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym zdjęciu lub w jego kontekście jest fałszem? Zdjęcie wcale nie przedstawia Kim Dzong Una leżącego w szklanej trumnie. Pojawiło się ono na fali spekulacji na temat tego, iż przywódca KRLD nie żyje, choć ostatecznie 01.05.2020 pojawił się publicznie na otwarciu jednej z fabryk.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? Zdjęcie zostało przerobione w programie graficznym poprzez nałożenie Kim Dzong Una na ciało jego zmarłego ojca Kim Dzong Ila. Następnie dokonano sfotografowania obrazu w celu ukrycia modyfikacji i uwiarygodnienia informacji o tym, iż obraz pokazano w telewizji.

Obrazy – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: Nerd City (kliknij, by zobaczyć weryfikację)

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.