Czy to zdjęcie przedstawia Marsz Niepodległości?

Zdjęcie, które miało przedstawiać rzekomy Marsz Niepodległości, zyskało dużą popularność w mediach społecznościowych. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym zdjęciu lub w jego kontekście jest fałszem? Zdjęcie wcale nie przedstawia Marszu Niepodległości z listopada 2018 roku w Warszawie oraz żadnego innego wydarzenia w Polsce, ponieważ nie zostało wykonane w danym państwie.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? Przedstawiane w sieci zdjęcie pochodzi z 8 grudnia 2017 roku i zostało zrobione we Włoszech. Widnieją na nim przedstawiciele organizacji Nowa Siła – włoskiego ruchu o charakterze nacjonalistycznym i neofaszystowskim.

Obrazy – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: Policja Polska (kliknij, by zobaczyć weryfikację)

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.