Czy to zdjęcie dotyczy wyrzucania wiernych z kościoła w czasie epidemii?

Zdjęcie, które rzekomo miało przedstawiać policję wyrzucającą wiernych w czasie epidemii, zyskało popularność w mediach społecznościowych. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym zdjęciu lub w kontekście jest fałszem? Zdjęcie wcale nie zostało zrobione w Polsce oraz nie dotyczy ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, ponieważ powstało przy okazji innego wydarzenia i znacznie wcześniej – dokładnie cztery lata temu.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? Zdjęcie powstało w 2016 roku we Francji, a dokładniej w kościele św. Rity w Paryżu, który formalnie nie był częścią żadnej parafii katolickiej. Prawdziwy kontekst dotyczył tego, że kościół został wykupiony przez dewelopera, który zarządził rozbiórkę świątyni, jednak wierni wciąż gromadzili się jego wnętrzu, przez co interweniowała policja. Sprawa wywołała ówcześnie bardzo dużo kontrowersji.

Przykładowy wpis, który zawiera fałsz:

Obrazy – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: konkret24 (kliknij, by zobaczyć weryfikację)

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.