Czy tłumy wdzierały się do tego marketu w obawie przed epidemią?

Nagranie, które rzekomo miało przedstawiać tłumy wdzierające się do marketu w obawie przed kryzysem wywołanym koronawirusem, zyskało popularność w sieci. Czy nagranie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego nagrania? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym nagraniu lub w jego kontekście jest fałszem? Nagranie wcale nie powstało w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i nie ma związku z obawami o kryzysie wywoływanym przez zaistniałą sytuację. Nie dotyczy Hiszpanii, Wielkiej Brytanii ani Belgi, choć w wielu kopiach wskazywano taki kontekst.

Jaka jest prawda na temat nagrania? Nagranie powstało w styczniu 2011 roku podczas wyprzedaży w sklepie ALDI na terenie parku handlowego Citti Park w Kilonii – stolicy kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn w Niemczech. Pierwsze kopie można znaleźć na platformie YouTube.

Nagrania – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość nagrań w sieci możesz sprawdzić poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania nagrania”. W tym celu możesz wykonać zrzut ekranu (najlepiej z czytelną klatką nagrania), a następnie wyszukać obrazu w przy pomocy Google Grafika. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Nagranie zostało zweryfikowane przez: AFP Fact Check (kliknij, by zobaczyć weryfikację)

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.