Czy są już ofiary koronawirusa poza Chinami?

W sieci krążą plotki o tym, iż poza Chinami odnotowano pierwszą osobę, która umarła na skutek zarażenia się nowym koronawirusem z Wuhan. Sprawa dotyczy Singapuru, w którym odnotowano co najmniej trzy potwierdzone przypadki zarażeń. 

Obecnie wiadomo o co najmniej 41 ofiarach śmiertelnych (stan 25 stycznia), jednak do tej pory wszystkie notowane były na terenie Chin. Pojawiły się pierwsze doniesienia na temat ofiary w Singapurze w związku z czym wydano oficjalne oświadczenie władz, w którym czytamy, jak jest rzeczywiście.

Singapurskie Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę z plotek krążących w internecie, że jedna z osób zmarła z powodu zainfekowania koronawirusem w centrum handlowym w Singapurze. Chcielibyśmy wyjaśnić, że dotychczas nie doszło do zgonów wśród podejrzanych lub potwierdzonych przypadków. Doradzamy, aby nie spekulować lub rozpowszechniać bezpodstawnych plotek – czytamy w oświadczeniu na stronie Singapurskiego Ministerstwa Zdrowia (MOH Singapore).

Osoby zarażone koronawirusem odnotowano w Tajlandii (4), Japonii (2), Republice Korei (2), Stanach Zjednoczonych (2), Wietnamie (2), Singapurze (3), Nepalu (1) i Francji (2). Jak dotąd bez żadnego przypadku śmiertelnego. Ponadto, w Tajlandii wyleczono dwie osoby, a w Japonii jedną (stan 25 stycznia).

Wykryte przez: MOH Singapore
Źródło obrazu: Sistema12/Wikimedia Commons

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.