Czy Rosja złożyła hołd w Smoleńsku, a Polacy nie? To dezinformacja

W mediach społecznościowych krążą informacje na temat tego, iż Polska nie wysłała nikogo do Smoleńska, by oddać cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej, zaś rosyjskie władze to uczyniły. Informacja ta jest nieprawdziwa, ponieważ przedstawiciele Polski byli na miejscu.

Fałszywa informacja na temat braku polskiej delegacji w Smoleńsku rozniosła się w mediach społecznościowych. W postach powoływano się na tekst z rosyjskiego portalu informacyjnego Sputnik News, jednak u samego źródła także informowano o tym, iż na miejscu była polska delegacja.

INFORMACJE ZAWARTE NA OBRAZIE SĄ NIEPRAWDZIWE!!!

Dlaczego jest to nieprawdą?

W celu weryfikacji wystarczy skorzystać z dwóch źródeł, w tym Polskiej Agencji Prasowej (PAP) oraz ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdyż to właśnie tam zamieszczono oficjalne informacje na temat wizyty polskich przedstawicieli. Różnicą były jedynie rozmiary delegacji ze względu na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2.

Przyjechaliśmy do Moskwy dzisiaj rano (10.04.2020), żeby tego dnia jak najdogodniej uczcić, jak najlepiej uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej – podaje zastępca ambasadora RP w Moskwie Jacek Śladewski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Informacje o polskiej delegacji zamieszczono również na Sputnik News.

Delegacja Ambasady RP w Moskwie z udziałem Ataszatu Obrony, przedstawiciela Straży Granicznej i Agencji Konsularnej w Smoleńsku oddała hołd ś. p. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu wraz z Małżonką oraz wszystkim osobom, które poniosły śmierć w katastrofie. Delegacja złożyła wieńce i zapaliła znicze na symbolicznym miejscu upamiętnienia w sąsiedztwie lotniska Smoleńsk-Siewiernyj – czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wykryte przez: weryfikuj.info
Źródło obrazu: MSZ

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.