Czy przez odbiór poczty można się zakazić koronawirusem?

W przestrzeni publicznej pojawia się wiele pytań na temat tego czy przez przesyłki można zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2. Czy można zakazić się w ten sposób? Odpowiedzi na dane pytanie znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Pytanie: Czy przez odbiór poczty i przesyłek (w szczególności krajowych) można zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Ryzyko zakażenia wirusem, który powoduje COVID-19 z opakowania, które zostało przeniesione, przetransportowane i wystawione na działanie różnych warunków i temperatury jest niskie – podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

Możliwe, że dana osoba może dostać COVID-19 przez dotknięcie powierzchni lub przedmiotu, takiego jak pojemnik opakowaniowy, na którym jest wirus, a następnie dotknięcie własnych ust, nosa lub oczu, ale nie uważa się, że tak by było to głównym sposobem rozprzestrzeniania się wirusa – podaje CDC.

Wnioski: Z informacji przedstawionych przez WHO i CDC wynika, że ryzyko zakażenia się przez odbiór poczty jest niskie. Zaleca się, by w obecnej sytuacji zachować zwiększony poziom higieny osobistej w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, który powoduje chorobę COVID-19.

Pamiętaj, że… wiele weryfikacji uniemożliwia 100-procentowo obiektywne podejście. Przedstawione stanowiska nie odzwierciedlają zdania redakcji oraz poszczególnych redaktorów. Prezentują one materiał poglądowy pochodzący z oficjalnych źródeł umożliwiających ocenę według własnego uznania. Zachęcamy do tego, by wiadomości sprawdzać samodzielnie oraz korzystać z rzetelnych i wartościowych źródeł.

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.