Czy policja wystawiła mandat w wysokości 500 zł za brak rękawiczek?

W przestrzeni publicznej pojawia się wiele pytań na temat jednego z mandatów. Czy policja wystawiła mandat w wysokości 500 zł za brak rękawiczek na ulicy? Odpowiedzi na dane pytanie znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Pytanie: Czy policja wstawiła mandat 500 zł za brak rękawiczek na ulicy, a sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich?

KWP W Olsztynie

Z naszych ustaleń wynika, że do interwencji opisanej w artykule (red. money.pl), według autora miało dojść w jednym z powiatów w woj. warmińsko-mazurskim. Niestety autor nie zadał sobie trudu, aby zweryfikować, czy tak faktycznie było. My natomiast sprawdziliśmy, że taka interwencja nie miała miejsca we wskazanej lokalizacji. Takie zachowanie autora tekstu jest skrajnie nieodpowiedzialne biorąc pod uwagę czas w jakim powstał ten artykuł – czytamy w oświadczeniu policji dla weryfkuj.info.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

– Jak dotąd nie wpłynął wniosek w przedstawionej sprawie. W przypadku wpływu takiego wniosku RPO podejmie działania – przede wszystkim zwrócimy się do policji o przedstawienie wyjaśnień, w tym oczywiście co do tego czy sytuacja, będąca przedmiotem takiego wniosku, miała miejsce – podaje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich dla weryfikuj.info.

Wnioski: Z przedstawionych informacji wynika, że dana sytuacja nie miała miejsca, choć wskazywały na to niektóre treści w sieci. Według KWP w Olsztynie nie doszło do takiej sytuacji, a według Biura RPO nie wpłynęła żadna skarga w danej sprawie.

Pamiętaj, że… wiele weryfikacji uniemożliwia 100-procentowo obiektywne podejście. Przedstawione stanowiska nie odzwierciedlają zdania redakcji oraz poszczególnych redaktorów. Prezentują one materiał poglądowy pochodzący z oficjalnych źródeł umożliwiających ocenę według własnego uznania. Zachęcamy do tego, by wiadomości sprawdzać samodzielnie oraz korzystać z rzetelnych i wartościowych źródeł.

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.