Czy orangutan zaczął myć ręce przez epidemię?

Nagranie przedstawiające orangutana myjącego ręce zyskało dużą popularność w mediach społecznościowych. Czy nagranie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego nagrania? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym nagraniu lub w jego kontekście jest fałszem? Orangutanica wcale nie zaczęła myć rąk w związku pojawieniem się COVID-19 po tym, jak rzekomo podpatrzyła to u opiekunów, którzy zaczęli częściej myć ręce.

Jaka jest prawda na temat nagrania? Nagranie powstało w listopadzie 2019 roku w małpim sanktuarium na Florydzie i nie ma nic wspólnego z COVID-19, ponieważ pojawiło się o wiele wcześniej niż epidemia w Stanach Zjednoczonych.

Nagrania – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość nagrań w sieci możesz sprawdzić poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania nagrania”. W tym celu możesz wykonać zrzut ekranu (najlepiej z czytelną klatką nagrania), a następnie wyszukać obrazu w przy pomocy Google Grafika. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Nagranie zostało zweryfikowany przez: National Geographic

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.