Czy komary i kleszcze mogą przenosić chorobę COVID-19?

Czy komary i kleszcze mogą przenosić nową chorobę COVID-19 powodowaną koronawirusem SARS-CoV-2? To pytanie trapi internautów w ostatnim czasie, jednak odpowiedzi dostarczają liczne instytucje oraz organizacje monitorujące epidemię. 

Lista chorób przenoszonych przez komary i klaszcze ciągnie się bardzo długo. Jednak czy to samo dotyczy roznoszenia choroby COVID-19 przez wymienione? Wszystko wskazuje na to, że komary i kleszcze nie mogą roznosić tej choroby z powodu dwóch ważnych czynników.

American Mosquito Control Association podaje, że komary i kleszcze nie mogą roznosić koronawirusa po ukąszeniu zainfekowanej osoby, ponieważ SARS-CoV-2 nie jest w stanie replikować w ich organizmach, przez co niemożliwa jest transmisja na kolejne osoby. Dotyczy to także innych koronawirusów.

Światowa Organizacja Zdrowia i CDC zaznaczają, że transmisja przebiega drogą kropelkową w przypadku kontaktu z kropelkami lub wydzielinami chorego po kaszlnięciu, kichnięciu lub kontakcie z powierzchnią, której dotykał zakażony. Ostatnio dostrzeżono także rolę drogi fekalno-oralnej. Krew natomiast nie jest drogą transmisji koronawirusa.

Źródło: AMCA, WHO
Źródło obrazu: Ekamelev/Pixabay

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.