Czy jeleń wdarł się do kościoła podczas kwarantanny?

Nagranie przedstawiające jelenia w kościele zyskało dużą popularność w mediach społecznościowych. Czy nagranie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego nagrania? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym nagraniu lub w jego kontekście jest fałszem? Jeleń wcale nie wdarł się do kościoła podczas kwarantanny, choć wskazywały na to opisy wielu internautów. Sugestia dotyczyła tego, iż skorzystał on z okazji pod nieobecność ludzi w związku z epidemią SARS-CoV-2.

Jaka jest prawda na temat nagrania? Dokładnie w lipcu 2014 roku na terenie francuskiego kościoła Saint-Eustache nagrano film artystyczny pt. “Furtherance” autorstwa Leonory Hamill. Materiały ze zdarzenia można znaleźć m.in. na YouTube oraz na stronie kościoła, który bardzo często wykorzystywany jest przez artystów.

Nagrania – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość nagrań w sieci możesz sprawdzić poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania nagrania”. W tym celu możesz wykonać zrzut ekranu (najlepiej z czytelną klatką nagrania), a następnie wyszukać obrazu w przy pomocy Google Grafika. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Nagranie zostało zweryfikowane przez: weryfikuj.info

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.