Czy góry w kształcie kobiety naprawdę istnieją?

Zdjęcie przedstawiające góry w kształcie kobiety zyskało dużą popularność w mediach społecznościowych. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 


Co w tym zdjęciu lub w jego kontekście jest fałszem? Zdjęcie nie przedstawia ośnieżonych Gór Kirgiskich w kształcie kobiety, choć wskazywały na to opisy umieszczane przez internautów w mediach społecznościowych.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? Przedstawiane w sieci zdjęcie to w rzeczywistości grafika komputerowa wykonana przez francuskiego artystę Jean-Michela Bihorela o nazwie “zimowy sen”.

Obrazy – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: AFP Fact Check (kliknij, by zobaczyć weryfikację)


Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.