Czy flamingi pojawiły się masowo w kanałach weneckich?

Zdjęcie, które rzekomo miało przedstawiać masowe pojawienie się flamingów w weneckich kanałach, zyskało popularność w mediach społecznościowych. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 


Co w tym zdjęciu lub w kontekście jest fałszem? Dane zdjęcie nie odnosi się do rzeczywistej sytuacji, choć flamingi można zaobserwować we Włoszech. Jest to już kolejne zdjęcie, które użyto do przedstawienia odradzającej się natury w Wenecji, mimo innego kontekstu.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? W rzeczywistości jest to artystyczna praca, którą wiele osób zinterpretowało błędnie. Obraz został stworzony przez Kristinę Makeevę, która swoją pracę zamieściła na platformie Instagram. Mimo oznaczenia, iż jest to tylko grafika, wielu internautów nie było pewnych, czy zdjęcie jest prawdziwe i bez zastanowienia powieliło treść.

Przykładowy wpis, który zawiera fałsz:

Obrazy – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: Snopes (kliknij, by zobaczyć weryfikację)


Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.