Czy dzieci są odporne na koronawirusa? Co warto wiedzieć?

W sieci można natknąć się na szereg mitów związanych z zachorowalnością na COVID-19 u dzieci. Wiele z nich głosi, że dzieci są całkowicie odporne na koronawirusa i w ogóle przez niego nie chorują. Jak jest naprawdę? Co warto wiedzieć w tej sprawie?

Stwierdzić należy jednoznacznie, iż dzieci nie są odporne na koronawirusa SARS-CoV-2 i mogą na niego chorować, jednak prawdą jest, iż choroba przebiega u nich zdecydowanie łagodniej w większości przypadków, a często nawet bezobjawowo. Ponadto, odnotowano mniej przypadków zachorowań wśród nich.

– Widzimy stosunkowo niewiele przypadków wśród dzieci. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, dlaczego – mówi dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Spośród 134 zapisów klinicznych chorych dzieci w Chinach 76% miało gorączkę, 70% miało zmiany płucne, a niektóre objawy dotyczyły układu pokarmowego. Najbardziej zagrożone są dzieci z obniżoną odpornością w wyniku innych chorób lub schorzeń wrodzonych. Do tej pory nie odnotowano jednak żadnego przypadku śmiertelnego poniżej 9 roku życia, choć w kilku przypadkach dzieci znajdowały się w stanie krytycznym.

Obecnie nie wiadomo, co jest przyczyną tego, iż organizm dzieci lepiej radzi sobie z chorobą COVID-19, a pełny wpływ choroby na zdrowie dzieci znany będzie wraz z napływem kolejnych aktualizacji dotyczących koronawirusa. Wiadomym jest jednak to, że chore dzieci także mogą zarażać inne osoby w otoczeniu.

Źródło: WHO, Journal Of Infection
Źródło obrazu: 192635/Pixabay

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.