Czy drony jednej z sieci dostarczają pizzę w czasie pandemii?

Nagranie, które przedstawia rzekomą dostawę pizzy jednej z sieci przy użyciu dronów w czasie pandemii, zyskało popularność w sieci. Czy nagranie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego nagrania? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym nagraniu lub w jego kontekście jest fałszem? To nagranie nie przedstawia rzeczywistego obrazu, choć wiele osób potraktowało to jako prawdę. Wystarczy przyjrzeć się pierwszym sekundom nagrania, na których widoczne są latające pojazdy i inne futurystyczne urządzenia.

Jaka jest prawda na temat nagrania? Nagranie to w rzeczywistości praca rosyjskiego artysty cyfrowego Aleksandra Iwanowa i jego współpracowników, którzy stworzyli wizję niedalekiej przyszłości, gdzie drony dostarczają pizzę. Twórcy zamieścili nagranie na Instagramie wraz z podpisem.

Nagrania – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość nagrań w sieci możesz sprawdzić poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania nagrania”. W tym celu możesz wykonać zrzut ekranu (najlepiej z czytelną klatką nagrania), a następnie wyszukać obrazu w przy pomocy Google Grafika. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Nagranie zostało zweryfikowane przez: e-farsas (kliknij, by zobaczyć weryfikację)

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.