Czy Boris Johnson zaoferował reporterom herbatę po tym, jak wyzdrowiał?

Nagranie, które rzekomo miało przedstawiać brytyjskiego premiera Borisa Johnsona oferującego herbatę reporterom po jego ozdrowieniu z COVID-19, podbiło sieć. Czy nagranie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego nagrania? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 


Co w tym nagraniu lub w jego kontekście jest fałszem? Brytyjski premier Boris Johnson wcale nie oferował reporterom herbaty po tym, jak wyzdrowiał z choroby COVID-19 powodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, choć wielu internautów wskazywało na to w swoich wpisach.

Jaka jest prawda na temat nagrania? Nagranie powstało 13 sierpnia 2018 roku (dostępne na YouTube), przez co niemożliwym jest, by dotyczyło ono koronawirusa SARS-CoV-2. Boris Johnson zaoferował herbatę dziennikarzom, którzy bezskutecznie chcieli uzyskać od niego komentarz w sprawie burek.

Przykładowe nagranie, które mogło wprowadzać w błąd:

Nagrania – jak sprawdzać samemu?

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość nagrań w sieci możesz sprawdzić poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania nagrania”. W tym celu możesz wykonać zrzut ekranu (najlepiej z czytelną klatką nagrania), a następnie wyszukać obrazu w przy pomocy Google Grafika. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Nagranie zostało zweryfikowane przez: AFP Fact Check (kliknij, by zobaczyć weryfikację)


Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.