Nie, Bill Gates wcale nie złamał zasady dystansowania. Zdjęcie jest stare

Zdjęcie, które rzekomo miało przedstawiać Billa Gatesa bez maseczki  i bez trzymania odpowiedniego dystansu w czasie epidemii,  zyskało popularność w mediach społecznościowych. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 


Co w tym zdjęciu lub w kontekście jest fałszem? Zdjęcie wcale nie odnosi się do epidemii, ponieważ nie zostało wykonane w jej czasie. Autorzy nieprawdziwej informacji dodali nieprawdziwy podpis do zaistniałej sytuacji, wprowadzając wielu internautów w błąd.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? Zdjęcie zostało wykonane 11 grudnia 2018 r. w czasie warsztatów konsultacyjnych National Institutes of Health, czyli ponad rok przed pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2. Ówcześnie nie było zatem żadnej konieczności/zaleceń noszenia maseczek i utrzymywania minimalnego dystansu w Stanach Zjednoczonych.

Przykładowy wpis, który zawiera fałsz:

Obrazy – jak sprawdzać samemu? 

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: Reuters Fact Check (kliknij, by zobaczyć weryfikację)


Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.