Urządzenie LRAD widoczne na zdjęciu to nie jest broń 5G

W sieci rozpowszechniane jest zdjęcie z bronią LRAD, przy jednoczesnym podpisywaniu jej jako broń 5G. Czy zdjęcie jest prawdziwe? Jaki jest oryginalny kontekst opisywanego zdjęcia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszej weryfikacji. 

Co w tym zdjęciu lub w kontekście jest fałszem? Zdjęcie nie przedstawia broni bazującej na falach 5G, ponieważ 5G nie jest żadną bronią, a oznaczeniem technologii mobilnej piątej generacji. Udostępniany obraz (przykład niżej) został zmanipulowany cyfrowo poprzez dodanie fałszywej specyfikacji policyjnego urządzenia. LRAD nie ma nic wspólnego z daną technologią, ponieważ działa w inny sposób – poprzez dźwięk.

Jaka jest prawda na temat zdjęcia? Zdjęcie powstało w Polsce w 2011 roku i dotyczy urządzenia dźwiękowego LRAD (Long Range Acoustic Device) zainstalowanego na policyjnym wozie. Technologię zakupiono w 2010 roku, jednak nie używa się jej, ponieważ ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej nie przewiduje jej zastosowania jako broni. LRAD może pełnić również funkcję wzmacniacza dźwięków do podawania komunikatów.

Przykładowy wpis, który zawiera fałsz:

Obrazy – jak sprawdzać samemu? 

Pamiętaj, że… zdecydowaną większość obrazów w sieci możesz sprawdzić sam poprzez wykorzystanie „wstecznego wyszukiwania obrazu”. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarek TinEye/Google Grafika, które wskażą kopie obrazu wraz z datami oraz ich pierwotnym kontekstem. Pamiętaj, by podzielić się ze społecznością weryfikuj.info!

Obraz został zweryfikowany przez: weryfikuj.info

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.