Albo 14 dni w domu, albo 5 lat więzienia w Rosji dla każdego? To nieprawda

W sieci rozpowszechniane są informacje o tym, że Władimir Putin nakazał obywatelom przeczekać 14 dni w domu w obecnym momencie epidemii. Niedostosowanie się miałoby grozić karą pozbawienia wolności na okres pięciu lat. W rzeczywistości takie sformułowanie nigdy nie padło. 

Informacja o nietypowej karze dla wszystkich obywateli rozniosła się szczególnie w mediach społecznościowych, jednak jest fałszywa. Zakaz pod groźbą kary pozbawienia wolności dotyczy w jedynie osób, które poddano kwarantannie, np. po powrocie z zagrożonych obszarów.

Równie często informowano o tym, że treść została przedstawiona przez Władimira Putina w trakcie bardzo krótkiej konferencji prasowej. Taka konferencja nigdy nie miała miejsca. Oficjalne komunikaty władz stanowią jasno, że kara dotyczy tylko osób, które łamią kwarantannę. Nie dotyczy to tych, których nie podejrzewa się o zakażenie.

Nieprzestrzeganie reżimu (kwarantanny) pociąga za sobą odpowiedzialność, w tym odpowiedzialność karną i do 5 lat więzienia (art. 236 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej) – czytamy na oficjalnej stronie burmistrza Moskwy. Nie ma nigdzie informacji o tym, że kwarantannie podlegają wszyscy obywatele.

Wykryte przez: FullFact
Źródło obrazu: WorldEconomicForum/Wikimedia Commons

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.