5 fałszywych metod ochrony przed koronawirusem

Z dnia na dzień sieć zalewają kolejne nieprawdziwe metody ochrony przed koronawirusem i sposoby na leczenie. Niektóre z nich mogą być naprawdę szkodliwe, inne zaś niegroźne, lecz nadal wprowadzają w błąd. W niniejszym zestawieniu zaprezentowano pięć z nich.

Czosnek. Jedzenie tej rośliny jest oczywiście bardzo zdrowe i wykazuje ona pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, jednak nie ma żadnych dowodów na to, iż pomaga zapobiegać ewentualnemu zarażeniu. Równie popularnym stwierdzeniem jest, że pomóc może witamina C.

Płukanie nosa i jamy ustnej. Podobnie, jak w pierwszym przypadku, nie ma dowodów na to, by był to sposób, który pomaga zwalczać lub zapobiegać koronawirusowi. Podane metody rzeczywiście mogą pomóc w regeneracji organizmu lub na chwilowe zabicie drobnoustrojów, choć są to przypadki niezwiązane z tym typem wirusa.

Antybiotyki. Metoda, która nie zadziała w przypadku koronawirusa, gdyż nie jest on bakterią, a wirusem. Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza jednak, że w niektórych przypadkach zarażenia stosowanie antybiotyków jest możliwe ze względu na ewentualne pojawienie się tzw. współzakażenia.

Szczepionka. Częstym stwierdzeniem jest, iż przed nowym koronawirusem możne uchronić szczepionka na zapalenie płuc. Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza jednak, iż jest to nieprawda. Nowy koronawirus potrzebuje zupełnie nowej szczepionki, gdyż różni się od pozostałych oraz tych z danej rodziny wirusów.

Wybielacz. Stosowanie wybielacza w celu profilaktyki to jedna z najbardziej szkodliwych metod. Stwierdzenia o ochronnym działaniu przed koronawirusem rozpowszechniane są przez użytkowników mediów społecznościowych. Nie dość, że nie ochroni on w żaden sposób, to na dodatek może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu lub poparzeń. Środki na bazie wybielacza rzeczywiście mogą dezynfekować, jednak w żadnym przypadku nie mogą być nakładane na skórę.

Jak naprawdę można przeciwdziałać zarażeniu?

W chwili obecnej nie ma skutecznej metody leczenia koronawirusa, lecz organizm wielu osób jest w stanie sobie z nim poradzić. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by często myć ręce, gdyż mydło i inne środki na bazie alkoholi mogą zabić koronawirusa. Ponadto, należy unikać kontaktu z chorymi osobami i ze zwierzętami (dotyczy to szczególnie obszarów, gdzie pojawił się koronawirus).

Źródło: WHO
Źródło obrazu: Fred Murphy/Wikimedia Commons

Adam Majchrzak

Twórca portalu i redaktor naczelny weryfikuj.info, fact-checker organizacji Demagog oraz redaktor portalu poinformowani.pl. Zainteresowany technikami manipulacji w cyberprzestrzeni.